Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-03-01 14:31:04
Autor zdjęcia/źródło: @materiały partnera artykułu
Dom to miejsce, w którym jak nigdzie indziej chcemy czuć się komfortowo, swobodnie i zarazem bezpiecznie. Rolety zewnętrzne mogą stać się ważnym sprzymierzeńcem w dbaniu o wygodne funkcjonowanie na co dzień, i to niezależnie od pory dnia czy nawet pory roku. Ich podstawową funkcją jest skuteczne, całkowite zaciemnienie wnętrza, które zagwarantuje nam wytchnienie od słońca, ale też np. od spojrzeń wścibskich sąsiadów czy przechodniów. Co ważne, rolety zewnętrzne jak żadne inne skutecznie tłumią hałasy z zewnątrz, co ma szczególne znaczenie przy budynkach położonych blisko ruchliwej ulicy. Dla komfortu termicznego najistotniejsze są właściwości termoregulacyjne rolet zewnętrznych: latem izolują pomieszczenia od upału – nawet wtedy, gdy temperatury na zewnątrz oscylują wokół 30 stopni Celsjusza – zimą natomiast chronią budynek przed utratą ciepła, co ma kluczowe znaczenie ekonomiczne.
W zależności od wybranego modelu, dzięki roletom zewnętrznym możemy też skutecznie zablokować dostęp uciążliwym owadom, a także utrudnić zadanie potencjalnym włamywaczom. Warto dodać, że taki system osłon zewnętrznych skutecznie ochrania też stolarkę okienną, nie zaburzając estetyki architektonicznej budynku. Co więcej, starannie dobrane pod kątem stylu i koloru rolety zewnętrzne mogą stanowić jego dodatkową ozdobę.
Decydując się na założenie rolet zewnętrznych, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii: sposób montażu danego modelu, tworzywo, z którego zostały wykonane, sposób sterowania oraz naturalnie wygląd pasujący do elewacji oraz stolarki okiennej.
W pierwszym przypadku mamy do wyboru dwie opcje: rolety naokienne z widoczną skrzynką na zwijane rolety lub konstrukcję podtynkową, której nie widać z zewnątrz. Te pierwsze sprawdzą się wtedy, gdy nie mamy możliwości ingerowania w elewację np. w starszym budownictwie. Drugie – choć może bardziej efektowne – wymagają planowania już na etapie projektu, sprawdzą się więc w nowych budynkach przystosowanych do ich montażu.
Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonuje się rolety zewnętrzne, w ofertach producentów znajdziemy przede wszystkim dwa typy: rolety plastikowe oraz rolety aluminiowe. Modele te niewiele różnią się właściwościami – równie skutecznie izolują od hałasu i warunków atmosferycznych, a także regulują temperaturę w domu. Niemniej uważa się, że rolety aluminiowe są bardziej odporne na płowienie oraz uszkodzenia mechaniczne, a także – z uwagi na trwałość materiału – tworzą skuteczną, trudną do sforsowania barierę dla złodziei, dlatego polecane są osobom kładącym nacisk na bezpieczeństwo antywłamaniowe.
Kolejną kwestią jest wybór sterowania systemem rolet – manualny bądź elektryczny. Sterowanie ręczne za pomocą zwijacza taśmy jest najprostszym rozwiązaniem, wymagającym jedynie
przewiercenia ściany w celu zamontowania mechanizmu wewnątrz budynku. Inną opcją jest sterowanie elektryczne za pomocą przełącznika bądź pilota. Jeśli wybierzemy montaż przełącznika naściennego lub podtynkowego, musimy liczyć się z koniecznością zapewnienia dostępu przewodu do wewnętrznej puszki elektrycznej. Jeżeli natomiast wybierzemy sterowanie pilotem, z napędem RTS zlokalizowanym na zewnątrz, w naszej gestii pozostaje tylko zdecydować, czy chcemy mieć opcję sterowania jednokanałowego, czyli wszystkimi roletami jednocześnie, czy każdą indywidualnie, co umożliwia pilot wielokanałowy. Najnowocześniejsze technologiczne rozwiązania pozwalają także na sterowanie zdalne np. za pomocą smartfona.
Rolety zewnętrzne na wymiar będą nam służyć wiele lat, jeśli wybierzemy takie, które pochodzą od renomowanego producenta – jego doświadczenie z pewnością pomoże nam dobrać system zewnętrznych osłon skrojony idealnie na miarę naszych potrzeb. Pamiętajmy, że profesjonalne doradztwo powinno obejmować nie tylko kwestie estetyki, ale przede wszystkim dokładne instrukcje pomiaru oraz zasady gwarancji na same rolety i mechanizmy sterujące.
A jak dbać o rolety, by maksymalnie przedłużyć ich żywotność? Przy dobrej jakości produkcie wystarczy tradycyjne czyszczenie przy użyciu wody i ściereczki, za pomocą których usuniemy zarówno kurz, jak i sezonowe zanieczyszczenia w postaci pyłków roślin czy pozostałości owadów. To drobny wysiłek, który rekompensuje nam ogrom korzyści z posiadania takich właśnie osłon okiennych: wyjątkowo trwałych, bardzo estetycznych i zarazem nieprzeciętnie funkcjonalnych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.